Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունները պետբյուջեի վեց ամիսների կատարման վերաբերյալ
Փետրվարի 23-ին տեղի ունեցավ ԱԺ հաշվեքննության եւ աուդիտի հարցերի ենթահանձնաժողովի ընդլայնված կազմով նիստը: Մասնակցեցին ԱԺ պատգամավորներ, Հաշվեքննիչ պալատի անդամներ, ՀՀ էկոնոմիկայի եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչներ, մասնագետներ:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին նշյալ նախարարությունների կողմից 2020 թվականի պետական բյուջեի վեց ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունները:
Նիստը նախագահող ենթահանձնաժողովի նախագահ Եղիշե Սողոմոնյանի կողմից օրակարգը եւ ընթացակարգային հարցերը ներկայացվելուց հետո հիմնական զեկուցմամբ հանդես եկավ Հաշվեքննիչ պալատի անդամ Կարեն Առուստամյանը: Նա անդրադարձավ օրենքով սահմանված կարգով Հաշվեքննիչ պալատի  հրապարակած ընթացիկ եզրակացություններում արձանագրված բյուջեի կատարման վերաբերյալ անհամապատասխանություններին եւ խեղաթյուրումներին, ինչպես նաեւ իրենց կողմից արված առաջարկություններին:
Հարակից զեկույցներով հանդես եկան նախարարությունների ներկայացուցիչները, որոնք հրապարակեցին հաշվեքննության ընթացքում Հաշվեքննիչ պալատի կողմից վեր հանած խնդիրներն ու ներկայացրեցին առարկություններ եւ բացատրություններ: Քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ընթացիկ եզրակացություններում արծարծված կարգավորման ենթակա եւ դրանք հրապարակվելուց հետո ընկած ժամանակահատվածում չկարգավորված հարցերի վերաբերյալ մշտադիտարկում իրականացնելու եւ արդյունքները ամփոփելու վերաբերյալ:

Заключения Аудиторской палаты об исполнении госбюджета за полугодие
23 февраля состоялось расширенное заседание парламентской подкомиссии по аудиту. В нем приняли участие депутаты НС, члены Аудиторской палаты, представители министерств экономики, по чрезвычайным ситуациям, территориального управления и инфраструктуры, специалисты.
В повестке заседания – текущие  заключения Аудиторской палаты по результатам проверки исполнения указанными министерствами государственного бюджета 2020 года за шесть месяцев.
После представления повестки дня и процедурных вопросов председателем подкомиссии Е.Согомоняном, член Аудиторской палаты К.Арустамян выступил с основным докладом. Он, в соответствии с законом, обратился к опубликованным текущим заключениям Аудиторской палаты о несоответствиях и искажениях в исполнении бюджета, а также к сделанным ими предложениям.
С содокладами выступили представители министерств, затронувшие поднятые Аудиторской палатой в ходе проверки вопросы и представившие свои предложения и разъяснения. В результате обсуждений по итогам текущих заключений достигнута договоренность о мониторинге и урегулировании нерешенных вопросов.